Elektronika

Elektrotechnika a elektronika

Elektronika kojarzy się statystycznemu Polakowi na pewno z zaawansowanym technologicznie sprzętem takim jak nowinki techniczne w dziedzinie szeroko rozumianej branży RTV, czy AGD. Oczywiście jak najbardziej tak jest, że elektronika to wszystko to, co wyżej wspomnieliśmy, ale takie myślenie o tej naucedietetyk Niepołomice jest naprawdę bardzo wąskie. W głównej mierze jako elektronikę rozumie się szeroko pojmowane badanie obwodów, tworzenie pól elektromagnetycznych itd. Nie oznacza to natomiast, że elektronika stanowi jedną jedyną dziedzinę wiedzy technicznej, która nawiązuje do wykorzystania, produkowania i magazynowania energii elektrycznej i jej pożytkowania na rozmaite sposoby. Równie dynamicznie rozwijającym się obszarem wiedzy jest elektrotechnika.

Jaka jest zatem kluczowa różnica pomiędzy tymi dwiema specjalnościami? W czym są one podobne do siebie nawzajem, a w czym całkowicie odmienne?
Kiedyś, zanim jeszcze pojawił się podział na dwie odrębne dyscypliny wiedzy, istniało przekonanie, że wszystko to, co dotyczy energii elektrycznej to elektrotechnika. Dzisiaj natomiast rozumie się to kompletnie inaczej. Wiadomo już bowiem, że elektrotechnika to nie wszelakie dziedziny inżynierii jakie łączą się z elektrycznością, czy tym bardziej elektromagnetyzmem. Wystarczyło stworzenie takich sprzętów specjalistycznych jak diody czy tranzystory oraz lampy elektronowe, aby dałonasza strona www się wyszczególnić obszary dwóch kompletnie odmiennych dyscyplin wiedzy. Musimy wiedzieć, że elektronika nie jest tak jak elektrotechnika związana z zagadnieniami tyczącymi się energii elektrycznej, a jedynie skupia się ona na jej przeistaczaniu oraz wysyłaniu specyficznych impulsów elektrycznych. Kiedyś mowa była o analogowych sygnałach a teraz oczywiście cyfrowych.
Wpis zawdzięczamy:

Możliwość komentowania Elektrotechnika a elektronika została wyłączona